top of page
  • תמונת הסופר/תדפנה אביטל יועצת אירגונית

אז למה דווקא מזל?

המזל חשוב כל כך, מאחר ויש בכוחו לשנות את חיינו – כמה שניות של מזל טוב עשויים להביא לנו אושר בל יתואר. כמה שניות של מזל רע יכולים לסיים מאמצים ארוכים בכישלון או ייאוש.

ניסוי המזל - יוצאים לדרך!חיפוש מהיר במילון למילה מזל, יעלה שמזל מתאר מאורעות שמתרחשים מבלי שלאדם תהיה שליטה על התרחשותם, אבל גם שקיימת אמונה כי ישנו גורם כלשהו המשפיע עליהם לטוב או לרע - "מזל טוב" ו"מזל רע".

מחקרים מצביעים על הקשר הישיר בין מזל לבין שביעות רצון בחיים; אנשים בעלי מזל מדווחים על שביעות רצון גבוהה יותר מאנשים חסרי מזל או אנשים שחושבים שהם אינם בעלי או חסרי מזל על כל הפרמטרים: קריירה, בריאות, מצב כלכלי, חיי משפחה, חיים אישיים ושביעות רצון כללית.

המזל חשוב כל כך, מאחר ויש בכוחו לשנות את חיינו – כמה שניות של מזל טוב עשויים להביא לנו אושר בל יתואר. כמה שניות של מזל רע יכולים לסיים מאמצים ארוכים בכישלון או ייאוש.


ג'וזף פוליצר שסיים את חייו כמיליארדר ופילנתרופיסט הגיע לארה"ב בגיל 17 חסר כל, ומאחר ולא מצא עבודה בילה את זמנו בספריות ניו יורק שם לימד את עצמו אנגלית ושיחק שחמט. בזכות פגישה מקרית בספריה עם עורך עיתון קיבל את המשרה הראשונה שלו ככתב זוטר.

וורן באפט חייב את הצלחתו לעובדה שלא התקבל להרווארד; כאשר חיפש אוניברסיטה אחרת גילה ששני פרופסורים מוערכים מלמדים באוניברסיטת קולומביה. הוא נרשם לאוניברסיטה והתקבל ברגע האחרון, כאשר אחד מהפרופסורים הפך למנטור שלו, והיה אחראי להצלחתו בעסקים.


אבל המזל חשוב לא רק כשמדובר בכסף...


ננסי דיוויס (לימים רייגן) פגשה את רונלד רייגן בעקבות טעות דואר, פלמינג גילה את הפניצילין כאשר השאיר בחוסר תשומת לב צלחת פטרי לא מכוסה, וחתיכת עובש נפלה לתוכה. מל גיבסון, אז שחקן אוסטרלי אלמוני קיבל את תפקידו בסרט "מקס הלוחם בדרכים" לאחר שהוכה ע"י בריונים ערב לפני האודישן; המראה שלו – מוכה, חבול ועייף – גרם לבמאי להציע לו את התפקיד במיידי.


אז מהן אותן איכויות שמאפיינת אנשים בעלי מזל, והאם אפשר ללמוד אותן או שפשוט יש אנשים שנולדים עם מזל, וכאלה שנולדים חסרי מזל?

מחקרים שונים בדקו תכונות אופי שונות אצל אנשים עם מזל וללא מזל; הממצאים המשמעותיים ביותר היו כאשר נעשה שימוש ב סקלת חמשת מאפייני האישיות, או The Big Five (לקריאה נוספת על חמשת מאפייני האישיות - https://bit.ly/FiveDimensions).

הממצא המשמעותי הראשון היה בממד שנקרא מוחצנותExtroversion. "מוחצנות -מופנמות הוא ציר תכונות המייצג את נטייתו של האדם להפנות אנרגיות כלפי חוץ. עד כמה הוא נוטה להיות מעורב בחברה, פעלתן, אסרטיבי והרפתקני. האדם המופנם, בעל הדירוג הנמוך בסקלת המוחצנות, הוא ביישן, שקט וזהיר" (ויקיפדיה). אנשים בעלי מזל קיבלו ציונים גבוהים בממד המוחצנות; הם נטו לפגוש מספר רב יותר של אנשים, תיפקדו כמגנט חברתי – אנשים רצו להיות בחברתם, לשכור אותם לעבודה או סתם לשוחח איתם במפגש חברתי. ולבסוף, הם נטו לשמור על קשר עם מעגל רחב של חברים ומכרים.


והנה אנו מגיעים לאלמנט הראשון שננסה לשפר בחיינו: אנשים בעלי מזל נוטים לבנות ולתחזק מערכת קשרים רחבה. אז, על מנת להגביר את אלמנט המוחצנות שבי, בשבוע הקרוב אנסה לחזק את מערכת הקשרים בחיי, ולהרחיב אותה. איך?

משימה ראשונה – לפתוח בשיחה עם לפחות אדם אחד לא מוכר. כשאני מטיילת עם הכלבה, במהלך קניות בסופר, בתור לרופא או במקום לא צפוי ועדיין לא ידוע.

משימה שנייה – להתקשר למכר.ה מרשימת המכרים שלי, שאיתו.ה לא הייתי בקשר מזה זמן.


רעיונות נוספים יתקבלו בברכה. אתם מוזמנים להציע לי דרכים נוספות להרחיב את מעגל ההיכרויות, או לשתף אותנו כיצד אתם מתכוונים לעשות את זה (כדי להגיב לבלוג, יש להירשם דרך הקישור בתחתית העמוד).


ועוד אחד אחרון - למי שמרגישים בנוח עם השפה האנגלית, ורוצים לבחון את עצמם בשאלון חמשת מאפייני האישיות – מצורף לינק לשאלון חינמי באנגלית שנותן תוצאות מידיות!


תחזיקו לי אצבעות,

דפנה אביטל


Kommentare


bottom of page