top of page
  • תמונת הסופר/תדפנה אביטל יועצת אירגונית

"למה את מאכילה חתולים במקום לנוח צהריים?"

תשומת הלב שלנו ממוקדת במה שאנחנו מחפשים, ולכן אנחנו מפספסים הזדמנויות אחרות.

בשבוע שעבר כתבתי על המאפיין הראשון של אנשים עם מזל – ציון גבוה בממד המוחצנות – Extroversion בסולם חמשת ממדי האישיות. אנשים בעלי מזל מתחזקים רשת ענפה של קשרים חברתיים, שכוללת גם מפגשים אקראיים עם אנשים זרים. לקחתי על עצמי שתי משימות: להתחיל לשוחח עם אדם זר, ולחדש קשר עם מכר.ה מרשת המכרים שלי שאיתו.ה לא הייתי בקשר.

כשירדתי להאכיל את החתולים בבניין פגשתי את סילביה שגרה קומה אחת מתחתיי, שלפעמים אני רואה אותה במעלית. הפעם עצרנו לשוחח.

סילביה סיפרה על עצמה, שוחחנו קצת על פוליטיקה, היא שאלה אותי מה מקצועי, והתפלאה שבשעות הצהריים, במקום לנוח אני מאכילה חתולים.

התקשרתי לשני מכרים שאיתם לא שוחחתי בשנה האחרונה; זה היה נפלא להתעדכן. עם טניוש אפילו קבעתי פגישת חברות השבוע.

בשבועות הקרובים, אני מתחייבת להקפיד ולהמשיך לשוחח לפחות עם אדם אחד שאני לא מכירה, ולהמשיך ולהתקשר למכרים עימם לא שוחחתי זה מכבר.


והשבוע, אלמנט נוסף לחיים מלאי מזל – רוגע ושלווה.

במסגרת המחקר שערך פרופ' וייזמן, הוא עשה ניסוי פשוט; הוא נתן לאנשים עיתון, וביקש מהם לספור כמה תמונות יש בעיתון. זוהי מטלה פשוטה שניתן היה להשלים תוך 2 דקות; קצת יותר עבור אלה שעברו על העיתון שוב על מנת לבדוק ולוודא שהספירה שלהם נכונה. אבל היו מספר אנשים שנתנו את התשובה תוך שניות! בעמוד השני של העיתון הופיעה המודעה הבאה "תפסיקו לספור, יש בעיתון 43 תמונות". המודעה הופיעה בתחתית הדף, ותפסה כרבע ממנו, עם אותיות מאירות עיניים.

למעשה, הניסוי לא תם בכך. למשתתפי הניסוי הייתה הזדמנות לזכות ב 100 פאונד. בעמוד שלפני האחרון הופיעה מודעה גדולה "הפסיקו לספור, אימרו לנסיין שראיתם את המודעה הזו, וזכו ב 100 פאונד". מרבית משתתפי הניסוי לא ראו את המודעה הזו, והפסידו את ההזדמנות לזכות ב 100 פאונד.

רוצים לנסות בעצמכם? צפו בסרטון וידאו הבא. נסו לספור כמה פעמים הקבוצה הלבנה מוסרת את הכדור.


תשומת הלב שלנו ממוקדת במה שאנחנו מחפשים, ולכן אנחנו מפספסים הזדמנויות אחרות. משתתפי הניסוי של פרופ' וייזמן היו ממוקדים בחיפוש אחר תמונות בעיתון, ולכן לא ראו את המודעות.


אם עשיתם את מבחן חמשת ממדי האישיות, בדקו את הציון שלכם בממד היציבות רגשית אל מול נוירוטיות. מאפיין זה מייצג את יכולתו של האדם להיות רגוע, בעל ביטחון עצמי וקר רוח. בניגוד למאפייני האישיות האחרים, הציון הגבוה על ציר תכונות זה מנבא חרדתיות, היסטריה ואף רגשות נחיתות.

אנשים בעלי מזל יקבלו ציון נמוך על ממד זה (נוירוטיות ברמה נמוכה). הם מתאפיינים בגישה רגועה לחיים שמאפשרת להם להבחין בהזדמנויות שנקרות בדרכם מבלי שחיפשו אותם במתכוון. הגישה השלווה שלהם מאפשרת להם לשוחח ברוגע עם אחרים, מתוך סקרנות אמיתית, ללא מטרה ספציפית וללא שיפוטיות, מה שהופך אותם לאנשי שיח רצויים ומעניינים.


אז איך מצליחים להוריד את ממד הנוירוטיות, להעלות את רמת הרוגע ולהבחין בהזדמנויות?

שמחה להציג בפניכם את המיינדפולנס קשיבות הידועה גם כ מודעות קשובה תהליך בו אנו מביאים את תשומת הלב באופן מכוון ובלתי שיפוטי לחוויות המתרחשות או לתחושות העולות בנו כאן ועכשיו. התרגול של מיינדפולנס יאפשר לנו גם את הרוגע והשלווה, וגם את תשומת הלב להזדמנויות. בשבוע הקרוב אקפיד לתרגל שתי מדיטציות שיוסיפו לחיי רגיעה, ובאותה עת יאפשרו לי להיות פתוחה לסביבה ולזהות הזדמנויות.

מדיטציית מודעות פתוחה – במהלך המדיטציה הזו, אנחנו יושבים בתנוחה נוחה ומביאים את תשומת הלב שלנו תחילה לגוף שלנו, למגע בין הגוף למשטח שאנחנו יושבים עליו, לדרך בה הרגליים שלנו נוגעות ברצפה, ולאחר מכן מפנים את תשומת הלב לסביבה. לקולות שעולים סביבנו, לריחות, לאוויר המקיף אותנו (אולי עומד? אולי יש רוח קלה?), לטעם שאולי עולה בנו, לתחושות של הגוף אל מול הסביבה.

מדיטציית הליכה – במהלך המדיטציה הזו, נצא החוצה להליכה. נלך לאט מאוד, וננסה להתבונן במה שמקיף אותנו ואיננו שמים אליו לב בדרך כלל. לצמחייה, למרקם העלים והפרחים, לריחות שעולים, לפיסת אשפה המונחת על הכביש, לרכב חונה, למרקם האספלט, לאופן בו אבני המדרכה משתלבות, ולכל פרט שבדרך כלל אנחנו עוברים ולא מתעכבים עליו.

בכל יום בשבוע הקרוב אתרגל 10 דקות מדיטציית מודעות פתוחה, ו- 15 דקות מדיטציית הליכה. אתם מוזמנים לנסות ביחד איתי ולספר לי על החוויות שלכם.


תחזיקו לי אצבעות,

דפנה אביטל
Comments


bottom of page