top of page
  • תמונת הסופר/תדפנה אביטל יועצת אירגונית

מזל טוב! תפקיד ניהולי ראשון

אולי עברת חפיפה, אולי לא. אולי התקיימה פגישה מסודרת עם המנהל.ת הישיר.ה, אולי לא. יאללה, מתחילים.

מאיפה?


מזל טוב! הגעת לתפקיד שחיכית לו זמן רב כל כך. הרבה זמן חלמת להיות מנהל.ת והנה הגעת לכיסא המיוחל.

דמיינת את זה, חלמת את זה, חשבת איך זה יהיה. ראית את עצמך בעיניי רוחך עומד.ת לפני הצוות בישיבת הצוות הראשונה. עשית חזרות בראש על מה שתאמר.י להם, מהם העקרונות לעבודת צוות. נזכרת במנהלים המדהימים שהיו לך, ואמרת לעצמך שתהיי.ה כמוהם. נזכרת במנהלים הלא משהו שהיו לך, והבטחת לעצמך שלא תהיי.ה כמוהם.

חגיגות, ברכות, פרחים, מחיאות כפיים, איזה מלכ.ה! בפייסבוק.בוקר טוב. הימים הראשונים בתפקיד.

אולי עברת חפיפה, אולי לא. אולי התקיימה פגישה מסודרת עם המנהל.ת הישיר.ה, אולי לא. יאללה, מתחילים.

מאיפה?

נתחיל מהעבודה.... העבודה.

תמיד שלטת בעבודה. ידעת מה את.ה עושה. תיקתקת עניינים. פתרת בעיות. הצעת תהליכים חדשים. זה מה שהביא אותך עד הלום. המצויינות שהפגנת בעבודה.

איך משתלטים? יש כל כך הרבה לעשות. ומתי מוצאים זמן לנהל? איך מספיקים גם לעבוד וגם לנהל?


והעובדים בצוות...

אולי היו קולגות שלך, אולי נפגשתם לראשונה בימים האחרונים. בין אם אכלתם בעבר צהריים יחדיו ובין אם לאו, את.ה עכשיו המנהל.ת. זה שפעם היית יושב.ת ומריצ.ה עליהם דאחקות.

רגע, הם מנסים אותי? בודקים גבולות? מאתגרים אותי?

את.ה נזכר.ת בקורס המנהלים האחרון – לתת להם מרחב פעולה, לאפשר להם לתרום רעיונות, להקשיב להם, להכיל אותם... למי יש זמן? כל כך הרבה עבודה!!!


את.ה רוצה להצליח. להוכיח לעצמך, למשפחה, למנהלים ולעמיתים שלך שאת.ה יכול.ה. מגיע.ה לפני כולם, נשאר.ת עד שעות מאוחרות. לוודא שהעבודה מתוקתקת, שהעובדים מבינים מה הם עושים, מזכיר.ה להם, מוודא.ת שהגישו את המטלות בזמן, שקבעו את הפגישות הנכונות, שהגיעו מוכנים לפגישות.


את.ה עובד.ת מאוד קשה. לא מספיק. המנהל.ת שלך תפס.ה אותך אתמול והזכיר.ה לך שהדו"ח השבועי לא הגיע בזמן, שהיו בו חוסר דיוקים. קולגה שלך עצר.ה אותך בשיחת מסדרון לספר לך שהעובדים שלך לא שלחו נתונים לישיבה, ואי אפשר היה להתקדם. לקוחות מתחילים להתלונן – רמת השירות ירדה לאחרונה.

את.ה עובד.ת יותר קשה. השינה בלילה כבר לא משהו. המטלות נערמות. איך עוצרים את המערבולת הזו?לקחת נשימה עמוקה. להחזיק את האוויר לספירה של 4. לנשוף לספירה של 4. ועוד הפעם.


תפקיד ניהולי ראשון או תפקיד ניהולי בכיר ראשון מביאים עימם הרבה אתגרים שפוגשים היעדר ניסיון קודם בהתמודדות איתם, ולכן במקרים רבים המנהלים חסרים מקורות ומשאבים להתמודדות. מנהלים רבים צולחים את השלבים האלה בניסוי וטעייה, בעזרת חברים עם ניסיון ניהולי, בעזרת מנהלים תומכים או בעזרת אימון ניהולי אישי.

אספתי עבורכם כמה עצות ניהוליות ממפגשי האימון שלי, שיסייעו לכם בתחילת הדרך:


חזון ניהולי – גבשו והגדירו לעצמכם את החזון הניהולי שלכם, שיהווה מצפן ניהולי שינחה אתכם בדילמות שיעלו בהמשך הדרך. על מנת לגבש את החזון הניהולי שלכם:

1. קיימו פגישה עם המנהלים והעמיתים שלכם על מנת להבין כיצד הם רואים את ההצלחה שלכם בתפקיד?

2. תארו מהי הצלחה בתפקיד עבורכם? נסו לתאר במונחים אובייקטיבים ומדידים איך נראית ההצלחה?

3. מהם הערכים המנחים אתכם? על אילו 3 (ולא יותר מ 5)ערכים לא תתפשרו? צמצמו את הערכים מתוך הרשימה המצורפת:

רשימת ערכים ארגוניים
.pdf
הורידו את PDF • 165KB

.

ניהול – ניהול הוא חלק משמעותי בעבודה שלכם - המעבר מלעשות את העבודה בעצמכם לנהל אחרים שיבצעו אותה כרוכה באמון וביכולת לקבל את האפשרות שאחרים לא יפעלו בדיוק כמוכם, אך עדיין ישיגו תוצאות. סגלו שגרות ניהוליות על מנת שתוכלו לוודא שהעבודה מתנהלת כסדרה:

1. קיימו פגישות 1*1 עם חברי הצוות; הקדישו 20% - 30% מהזמן לשיחה אישית, להקשבה, לפידבק.

2. קיימו ישיבות צוות שגרתיות לצורך עדכונים שוטפים, פתרון בעיות וסיעור מוחות

3. אמצו שגרות בקרה על תהליכי עבודה

4. קיימו פגישות 1*1 עם המנהלים שלכם


גיבוש צוות – זכרו שצוות לא נבנה ומתגבש ביום אחד, וגיבוש של צוות קורה על פני מספר שלבים, חלקם אף כרוכים בקונפליקטים. יועץ ארגוני מיומן יוכל לסייע לכם להבין את שלבי התפתחות הצוות וללוות אתכם על מנת להאיץ את השלבים ולהגיע במהרה לצוות מתפקד.


אני מאחלת לכם הצלחה בתפקידכם הניהולי או הבכיר הראשון.

ואם תרצו, אני כאן עבורכם ואשמח ללוות אתכם,


שלכם, ברגשי כתיבה,


דפנה אביטל
Comments


bottom of page